Statut
STATUT GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W LEŚMIERZU
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§1.1. Gminna Biblioteka Publiczna w Leśmierzu, zwana dalej „Biblioteką” jest utworzona na podstawie uchwały Rady Gminy Ozorków.
2. Organizatorem Biblioteki jest Gmina Ozorków.
3. Biblioteka posiada osobowość prawną i jest wpisana do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez Organizatora
§2. 1. Podstawą prawną funkcjonowania Biblioteki jest:
1) ustawa o bibliotekach z 27 czerwca 1997 roku (Dz.U. z 2012 r. poz. 642 i 908, z 2013 r. poz. 829);
2) ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej z 25 października 1991 r. (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 406, z 2014 r. poz.423, z 2015 r. poz.337 i 1505, z 2016 r. poz.1020)
3) ustawa o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 r. (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz.446, 1579, 1948 i z 2017 r. poz. 730);
4) statut Gminnej Biblioteki Publicznej w Leśmierzu
§3. 1. Siedzibą Biblioteki jest Leśmierz 25, a terenem działania Gmina Ozorków.
2. Biblioteka prowadzi filie:
1) Filia Biblioteczna w Czerchowie;
2) Filia Biblioteczna w Helenowie;
3) Filia Biblioteczna w Sokolniach-Lesie;
4) Filia Biblioteczna w Pełczyskach
§4. 1. Nadzór administracyjny nad Biblioteką sprawuje Organizator.
2. Nadzór merytoryczny pełni Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zgierzu. W przypadku jej braku właściwy nadzór prowadzi Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Łodzi.
§5. 1. Biblioteka używa pieczęci podłużnej zawierającej w swej treści:
1) nazwę instytucji pełnym brzmieniu;
2) adres biblioteki;
3) cyfrowy identyfikator instytucji nadany w systemie informacji statystycznej;
4) numer identyfikacji podatkowej
2. Biblioteka używa do oznakowania książek pieczęć okrągłej, zawierającej pełna nazwę instytucji
Rozdział 2
Cele i zadania Biblioteki
§6. 1. Biblioteka jest główną biblioteką Gminy Ozorków. Zapewnia mieszkańcom dostęp do materiałów bibliotecznych, służy rozwijaniu i zaspokojeniu potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczności gminnej oraz dba o sprawne funkcjonowanie sieci bibliotecznej i systemu informacyjnego na terenie gminy.
2. Biblioteka może prowadzić działalność dokumentacyjną, badawczą ii wydawniczą.
§7. 1. Do podstawowych zadań biblioteki należy:
1) gromadzenie i opracowywanie materiałów bibliotecznych służących rozwijaniu czytelnictwa oraz zaspakajaniu potrzeb informacyjnych i samokształceniowych;
2) pełnienie funkcji ośrodka informacji biblioteczno-bibliograficznej. Gromadzenie piśmiennictwa oraz wszelkich materiałów dokumentujących dorobek kulturalny, gospodarczy i naukowy gminy;
3) udostępnianie zbiorów na miejscu, wypożyczanie na zewnątrz, prowadzenie wymiany międzybibliotecznej;
4) organizowanie czytelnictwa i udostępnianie materiałów bibliotecznych ludziom chorym i niepełnosprawnym;
5) tworzenie i udostępnianie własnych komputerowych baz danych, katalogowych, bibliograficznych i faktograficznych;
6) udzielanie podstawowej pomocy medycznej, organizowanie szkoleń przywarsztatowych i doskonalenia zawodowego, wymiana doświadczeń bibliotekarskich oraz sprawowanie nadzoru merytorycznego nad prawidłowym realizowaniem zadań statutowych przez sieć bibliotek publicznych na terenie Gminy Ozorków;
7) organizowanie form pracy z czytelnikiem, służących popularyzowaniu sztuki, nauki oraz upowszechnianie dorobku kulturalnego Gminy Ozorków;
8) współdziałanie z bibliotekami innych sieci, instytucjami i organizacjami w zakresie rozwijania czytelnictwa i zaspakajaniu potrzeb oświatowych społeczności lokalnej;
§8. 1. Biblioteka może podejmować inne zadana dla zaspakajania potrzeb mieszkańców.
Rozdział 3
Organy Biblioteki i jej organizacja
§9. 1. Na czele Biblioteki stoi Kierownik, który kieruje jej działalnością, reprezentuje ją na zewnątrz i jest z nią odpowiedzialny.
2. Kierownika powołuje i odwołuje Wójt Gminy Ozorków
§10. 1. W Bibliotece zatrudnia się pracowników służby bibliotecznej, w miarę potrzeb mogą być zatrudnieni pracownicy administracji i obsługi.
2. Pracowników Biblioteki zatrudnia, awansuje i zwalnia Kierownik Biblioteki.
3. Kierownik oraz pracownicy powinni posiadać kwalifikacje odpowiednie do zajmowanych stanowisk i pełnionych funkcji, określone w odrębnych przepisach.
§11. Biblioteka może prowadzić wypożyczalnie, czytelnie, oddziały dla dzieci, filie czytelniczych i kulturalno-oświatowych użytkowników.
§12. Szczegółową organizację wewnętrzną określa regulamin organizacyjny nadawany przez Kierownika Biblioteki, po zasięgnięciu opinii Organizatora oraz właściwej biblioteki pełniącej nadzór merytoryczny.
§13. Przy Bibliotece i jej filiach mogą działać koła przyjaciół i miłośników, stowarzyszenia i fundacje w oparciu w oparciu odrębne obowiązujące przepisy.
Rozdział 4
Gospodarka finansowa Biblioteki
§14. 1. Biblioteka, jako instytucja kultury prowadzi samodzielną gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
§15. Biblioteka jest finansowana z budżetu Gminy Ozorków. Organizator zapewnia Bibliotece środki niezbędne do jej podstawowego funkcjonowania oraz utrzymania obiektów, w których ta działalność jest prowadzona.
§16. 1. Biblioteka może w ramach obowiązujących przepisów (ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach tj.: Dz.U. z 2012 r., poz. 642, 908 i z 2013 r. poz. 829), pobierać opłaty za usługi i wydawnictwa, które służą upowszechnianiu dorobku kulturowego Gminy Ozorków, a wpływy przeznaczyć na cele statutowe.
§17. Przychodami Biblioteki są datacje budżetowe, wypracowane środki własne, dobrowolne wpłaty, darowizny, zapisy osób prawnych i fizycznych, a także wpływy z innych źródeł – zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Rozdział 5
Postanowienia końcowe
§18.1. Zmiany w Statucie mogą być dokonywane w trybie właściwy dla jego uchwalenia.
Informacje
Barbara Manista
Barbara Manista
Gminna Biblioteka Publiczna w Leśmierzu